Na czym polega regeneracja sprężarki klimatyzacji?
Wielu kierowców wybiera się do autoserwisu celem regenerowania podzespołów, ponieważ cena takiej usługi jest niższa od zakupu nowych części. Jednym z elementów, które można poddać temu zabiegowi, jest sprężarka klimatyzacji, zwana również kompresorem, która odpowiada za przemieszczanie czynnika chłodniczego oraz za to, by zwiększać jego ciśnienie i temperaturę. Jej rola jest kluczowa dla poprawnego działania auta, dlatego kierowca musi zadbać o to, aby była sprawna. Jak przebiega regeneracja sprężarki klimatyzacji?
Z jakich czynności składa się proces regeneracji sprężarki klimatyzacji?
Kierowcy, którzy planują udać się do mechanika samochodowego ze sprężarką klimatyzacji, powinni wiedzieć, że regeneracja to proces, który różni się od naprawy, która najczęściej polega na wymianie uszkodzonej części. W przypadku regeneracji mamy do czynienia z całkowitym rozmontowaniem elementu, aby go wyczyścić oraz sprawdzić i dopiero wtedy wymienić na nowe podzespoły, które nie pracują prawidłowo.
Prace rozpoczynają się od wspomnianego demontażu kompresora oraz dokładnego wyczyszczenia poszczególnych elementów poprzez mycie i piaskowanie. Następnie mechanik samochodowy sprawdza, czy część jest szczelna, a po weryfikacji stanu wszystkich elementów wymienia te zużyte na nowe. Po wykonaniu wszelkich niezbędnych spraw sprężarka jest montowana. Ostatnią, niemniej ważną czynnością jest kontrola jakości działanie urządzenia. Dopiero wówczas sprężarka klimatyzacji może być ponownie zamontowana w pojeździe.
Czy opłaca się regenerować sprężarkę klimatyzacji?
Możemy wyróżnić wiele czynności serwisowych, takich jak wymiana opon czy przegląd techniczny, które są obowiązkiem każdego kierowcy, w związku z czym nie zastanawiają się nad ich opłacalnością. W przypadku regeneracji podzespołów sytuacja wygląda inaczej. W związku z tym, że regeneracja sprężarki klimatyzacji jest tańsza od zakupu nowego elementu, często warto się na nią zdecydować. Należy jednak podkreślić, że dopiero specjalista w warsztacie samochodowym po demontażu części będzie w stanie stwierdzić, czy zużycie i uszkodzenia są na tyle niewielkie, że opłaca się przeprowadzać regenerację, czy może jednak lepiej kupić nowy element.