Dlaczego należy wymieniać opony na zimę?
W polskim prawie nie ma przepisów, które nakazywałyby zmieniać opony na zimę, niemniej wielu kierowców robi to dobrowolnie. Jakie są zalety wymiany opon i dlaczego warto się zdecydować na ten krok? Zobaczcie sami!
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Mimo że nie ma regulacji prawnych w tym zakresie, wymiana opon w sezonie letnim i zimowym jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Nie da się ukryć, że pogoda w Polsce lubi zaskakiwać i zmieniać się diametralnie nawet w ciągu jednego dnia. I tak rok w rok przymrozki zaskakują kierowców, którzy nie pamiętali zawczasu o wymianie opon na zimowe. Niestety tego typu nieroztropność może generować konieczność naprawy auta, gdyż niesie za sobą duże niebezpieczeństwo, nie tylko dla właściciela takiego pojazdu, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Jazda na oponach letnich w okresie przymrozków to niewyobrażalne ryzyko, gdyż są one po prostu nieprzystosowane do takich warunków.
Mała przyczepność opon letnich
Opona letnia jest mniej przyczepna niż zimowa, stąd kierowca w takiej sytuacji może mieć problem z hamowaniem lub utrzymywaniem toru jazdy przy zakrętach. Niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, kiedy to prowadzący, jadąc zgodnie z dopuszczalną prędkością, stracił panowanie nad kierownicą, gdyż jego koła nie były przystosowane do panujących warunków atmosferycznych.
Co więcej, jadąc na letnich oponach w zimie, narażacie się na trudności w wykonywaniu podstawowych manewrów, takich jak omijanie. Zmniejszona jest bowiem dynamika jazdy po oblodzonej drodze, a każda prosta czynność może okazać się niewykonalna.
Koszty zużycia opon poza sezonem
Pozostaje jeszcze kwestia finansowa. Wiele osób powołuje się na argument, iż szkoda im pieniędzy na zakup dwóch kompletów opon. Warto w tym miejscu powiedzieć, że opona eksploatowana poza sezonem, do którego jest przeznaczona, zużywa się dwa razy szybciej, więc nie ma mowy w tym wypadku o oszczędności. Tego typu podejście może doprowadzić do wielu komplikacji, a dodatkowo narażacie się na poważne uszkodzenia pojazdu, więc warto doliczyć do tego koszt naprawy auta.