Czym się kierować wybierając olej samochodowy?
Na sprawność każdego pojazdu wpływa wiele czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o sposobie eksploatacji. Oprócz tego kierowcy powinni pamiętać o regularnych wizytach w warsztacie samochodowym celem wykonania przeglądu, ewentualnych napraw czy sezonowej wymiany opon. Niemniej ważną kwestią jest dobór odpowiednich płynów eksploatacyjnych. Jednym z ważniejszych jest bez wątpienia olej silnikowy. Czym należy się kierować, wybierając go?
Jakimi parametrami określane są oleje silnikowe?
Najczęściej zdarza się tak, że olej silnikowy jest wymieniany podczas wizyty u mechanika samochodowego. Jednak dobrze, jeżeli kierowca wie, jaki produkt najlepiej sprawdzi się w jego aucie. Jedną z najważniejszych kwestii jest klasa lepkości. Wartość jest określana w skali od 0 do 60, przy czym o oznacza, że olej jest najrzadszy, natomiast 60, że jest najgęstszy.
Co ważne, na opakowaniach znajduje się kombinacja cyfr i liter, na przykład 10W/40. Należy pamiętać, że pierwsza liczba określa przydatność oleju w niskich temperaturach, natomiast druga w wysokich, co oznacza, że im jest wyższa, tym olej będzie gęstszy w wysokiej temperaturze.
Co jeszcze jest ważne podczas zakupu oleju silnikowego?
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu oleju silnikowego, są zalecenia producenta, który wskazuje, jakie kryteria powinien spełniać olej, aby najlepiej sprawdził się przy konkretnym silniku. Czasami również zdarza się tak, że serwisant po wykonaniu diagnostyki samochodowej zaleci użycie innego oleju. Jeżeli zalecenia są zasadne, warto się do nich zastosować. Niemniej ważną kwestią jest marka produktu. Najlepiej sięgać po oleje silnikowe marek premium, ponieważ wyróżniają się najwyższą jakością, co przełoży się na sprawność silnika i jakość jazdy.
Oleje można podzielić też ze względu na ich bazę – na rynku są dostępne oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Pierwsze z nich są przeznaczone głównie do starszych aut, ponieważ nie obciążają uszczelnień silnika. Z drugiej strony mogą jednak powodować problemy z odpalaniem auta w zimie. Biorąc pod uwagę mnogość czynników, które należy wziąć pod uwagę, kupując olej silnikowy, najlepiej skonsultować zakup z serwisantem podczas wizyty w warsztacie.